Experience came to the fore at the Royal Cornwall Show last week, with many of the interbreed titles going to previous winners.
Gerald Burrough from Sheldon Grange Farm, Dunkeswell, Devon, continued his winning streak in the sheep classes, after his interbreed win at the Devon Show last month.

This time it was an aged Charollais ewe which scooped the top honours for the second year running, once again leaving Robert Jordan in second spot with his North Country Cheviot shearling ewe from Gidleigh, Devon.

Judge Albert Cook described the winning ewe as almost perfect.

“She walks right and handles well and in every sphere is a real champion.”

She heads to the Royal Show in July.

Winner of the dairy interbreed championship was last year’s Devon Show leader, Thuborough Flora 44 Ex92.

This Holstein cow shown by owner, Roland Ley, from Thuborough Barton, Sutcombe, Devon, is giving 55 litres a day, having calved her third in February.

Mr Ley has no immediate plans for this successful cow, which yielded 11,662 litres in her last lactation at 3.5% protein and 4.24% fat.

Taking the reserve spot was Colin Christophers’ Ayrshire cow Rosehill Black Velour Ex94.

This six-year-old cow by Rosehill Blackthorn scooped last year’s interbreed cup and has won the Ayrshire championship five years in a row.

She is now giving more than 50 litres in her fifth lactation and will head to the Royal Show next month.

Last year’s British Limousin champion Bowers Sam took the interbreed beef title lying down for vet Anne-Marie White, from Helston, Cornwall.

“He lay down when he won last year and I can’t believe he did the same thing this year, too.”

This four-year-old bull by Jockey is now headed back home to do some real work in the field.

Reserve interbreed was Devon champion, Penny Lally’s Corskie Radium.

This British Simmental bull, by Popes Laird, will next be seen at the Royal Show.

In the pig rings Messrs Edwards and Thomas’s British Saddleback Pantysgawen Dinah claimed the title.

This nine-month-old homebred gilt is by Pantysgawen Grand Duke 2 and also won the BPA Pig of the Year qualifier.

olivia.cooper@rbi.co.uk

Beef Cattle

Interbreed C R, I E and A M White’s British Limousin bull Bowers Sam; res, P Lally’s British Simmental bull Corskie Radium.

Devon Heywood and Hurd’s bull Whitefield Centurion; res, S and S Phillips’ bull Colleton Dandy Lion.

South Devon P S Rowe’s bull Trewint Tornado; res, A L Pascoe’s cow Carzise Audry 5.

Hereford F J Hawke’s bull Aultoun Titan; res, R A Mitchell’s cow Butcombe 1 Jewell S11.

Aberdeen Angus C J and J L M Hutchings and Sons’ bull Logie Daredevil; res, C J and J L M Hutchings and Sons’ heifer Kingsbrompton Miss Ethel.

Dexter M Mountjoy’s cow Knivers Meadow Dreamer; res, D and J Galloway’s bull Weardale Heron.

Beef Shorthorn B R Wear’s heifer Redhill Bundaberg Lovely; res, K J Olver’s bull Wavedon Proper Pride.

Belted Galloway J Smith’s bull Whitepool Wise Guy; res, J Strachey’s cow Southfield Sabrina.

British Charolais A White’s heifer Balbithan Venice; res, R Potter’s heifer Coningsby Ursula.

British Limousin CR, IE and A M White’s bull Bowers Sam; res, C J and J L M Hutchings and Sons’ bull Goldies Trophy.

British Simmental P Lally’s bull Corskie Radium; res, D and P Parker’s heifer Heywood Birke 6.

British Belgian Blue E A and D A Ellis’ bull Richphill Thomas; res, E A and D A Ellis’s heifer Trencrom Alpine Abbie.

AOB A and M Austin’s Salers bull Morwenstow Saracen; res, J T Rowe’s Dairy Shorthorn cow Cargenwen Crumple.

Commercial C J and J L M Hutchings and Sons’ Belgian Blue x Limousin steer Nip and Tuck; res, C J and J L M Hutchings & Sons’ Charolais x Limousin heifer Iwanawin.

Dairy Cattle

Interbreed W H Ley and Partners’ Holstein cow Thuborough Flora 44; res, W R C and J E Christophers’ Ayrshire cow Rosehill Black Velour.

Jersey J and M Colwell’s cow Quintrell PJSM Ultra Marine; res, J and M Colwell’s cow Poyer Masters Faith.

Guernsey D W, R J and J R Warren’s cow Laity Farm Primrose 96; res, D W, RJ and JR Warren’s cow Laity Farm Primrose 97.

Holstein W H Ley and Partners’ cow Thuborough Flora 44; res, C B Cooper Partnership’s cow Noremead Lee Lys.

Ayrshire W R C and J E Christophers’ cow Rosehill Black Velour; res, Messrs A C and D C Walters and Sons’ cow Tregays Rosie 43.

Sheep

Interbreed G F Burrough’s Charollais aged ewe; res, W J Jordan’s North Country Cheviot shearling ewe.

Beltex Marshall Farms’ aged ram; res, L Moorhouse’s aged ewe.

Border Leicester M J and V M Pile’s shearling ram; res, M J and V M Pile’s shearling ewe.

British Charollais G F Burrough’s aged ewe; res, G F Burrough’s shearling ram.

British Vendeen B Drury’s aged ram; res, B Drury’s aged ewe.

Devon & Cornwall Longwool J A Darke’s shearling ewe; res, R E and D Snell’s ram.

Dorset Horn & Poll Dorset Fooks Bros’ shearling ewe; res, Fooks Bros’ ram.

Greyface Dartmoor C Mortimore’s ram; res, D N Mortimore’s shearling ewe.

Hampshire Down M Adams’ ewe; res, H C Derryman and Sons’ ram lamb. Jacob I and E Coates’ ram; res, J and A Milner’s shearling ewe.

Lleyn S R Mesdames and C M Evans’ aged ram; res, J M and G C Adams’ ewe.

Roussin R D and A E Molyneux’s ram; res, R D and A E Molyneux’s ewe.

Scotch Black-Faced P Cornelius’s ewe; res, W J Jordan’s old ram.

Suffolk S K Elsworthy’s shearling ewe; res, S K Elsworthy’s ram lamb.

Texel E W Quick and Sons’ aged ewe; res, E W Quick and Sons’ aged ram.

AOB W J Jordan’s North Country Cheviot shearling ewe; res, A and C Kingdon’s Ile-De-France shearling ram.

Commercial A H Payne’s Texel x Beltex ewe; res, R W James’s Suffolk x Mule shearling ewe.

Longwool breeds J A Gamblin’s Galway ewe; res, J A Gamblin’s Galway ram.

Shortwool breeds R P Wear’s Ryeland ram; res, C J Sully’s Southdown ewe.

Primitive breeds G R Howarth’s Manx Loghtan ewe; res, G R Howarth’s Manx Loghtan ewe lamb.

PIGS

Interbreed W Edwards and A Thomas’s British Saddleback gilt Pantysgawen Dinah; res, N L G Hunkin’s Landrace sow Shutevale Princess 35.

Interbreed group J Flay and H Tongue’s Welsh group; res, A P and P C Rose’s Duroc group.

Large White W A, EJ and C A Uglow’s sow Edgcumbe Royal Maple 3415; res, J Newth’s gilt Prestleigh Breyl 7.

Welsh A Collings’ gilt Clowen Model; res, W A, E J and C A Uglow’s gilt Edgcumbe Julia 2318.

Duroc A P and P C Rose’s Maddaford Goff 4; res, A P and P C Rose’s sow Maddaford Hjornegard 122.

British Lop J Collings’ sow Liskeard Sunshine 500; res, M Smith’s boar Villavin Supreme.

Landrace N L G Hunkin’s sow Shutevale Princess 35; res, A P and P C Rose’s gilt Buckland Peta II.

Gloucestershire Old Spot P Darvill’s sow Toller Muriel; res, W, E and C Uglow’s boar Endsleigh Patrick 2400.

Large Black The Marquess of Salisbury’s gilt Crane Nocturne 56; res, P G Snell and Sons’ sow Sock Doreen 161.

Middle White I A D Todd’s sow Smallicombe Fair Lady; res, The Marquess of Salisbury’s gilt Crane Fair Lady 2.

Tamworth The Marquess of Salisbury’s sow Cranbrook Lucky Lass 20; res, N L G Hunkin’s gilt Shutevale Lucky Lass 703.

Berkshire S Fildes’s sow Dittisham Lady 5; res, I A D Todd’s boar Smallicombe Peter Lad.

British Saddleback W Edwards and A Thomas’s gilt Pantysgawen Dinah; res, A R Gready’s boar Heytesbury Grand Duke.