Winners:
(click on image to enlarge …)

Muscle master….Greystone The Boss lead the way in the Belgian Blues. The bull, bred by J and E Coates, is by the imported sire Adagio Du Stordeur and was shown by Brian Ryder of the Annanwater herd.

Imported Limousin bull Samy claimed top honours in the breed classes and was widely tipped to take the interbreed title, but he was beaten to that by the Charolais cow.

Champion Ayrshire was this cow, Rulesmain Ranger Lorna, from Andrew Hodge’s 25-cow Cheviotview herd.
Classy Charolais cow Harestone Rumba from Neil Barclay’s 100-cow herd led the beef interbreed competition and in a twist unique to the Highland no animal was placed reserve. Rumba was bred in France by Bernard – Gaec Euillards and is by the noted French sire Hermes.

Heading up the commercial cattle classes was this Limousin cross steer, Codger, from noted commercial showmen Ewen MacPherson and Sons.

George Logan and Sons’ bull Ballynalough 1 Trueman took the Hereford breed title, claiming the silverware for the Northern Irish raiding party.
Dairy delight…..Holstein cow Stannick Formation Ricki led the dairy interbreed line-up for the Davidson family. Ricki is currently giving 50kg a day and gave 10,814kg in her first lactation.
Alistair Clark’s junior bull Duncanziemere Judge lifted top honours in the Aberdeen Angus classes. Judge is by Newcairnie Pastor and out of a homebred cow.
Blue Beauty…..Matt and Nicholas Robinson’s Bluefaced Leicester ewe stood top in the sheep lines, beating off competition from 18 other breeds.
Commercial champions and reserve interbreed sheep winners were this trio from Roderick Runciman’s 800-ewe North Country Cheviot flock.

Texel Topper….120,000gns purchase Loosebeare Imp stood top in the Texel lines, going some way to justifying his consortium of owners’ decision to invest in him last autumn.

If you have your own show photos that you‘d like us to display then just attach them to an email and send them to fwiinfo@rbi.co.uk  – (please include details of which show the pictures are from).


Full results:

BEEF
CATTLE

Interbreed N R Barclay’s Charolais cow Harestone Rumba.
Junior Interbreed J K Goldies Charolais bull Unbeatable; res, W J and J Green’s Simmental heifer Corskie Nikki.
Interbreed Team Charolais; res, Limousin.
Native Interbreed Team Aberdeen Angus; res, Highland.
Aberdeen Angus A Clark’s bull Duncanziemere Judge; res, J R Galloway’s heifer Cardona Paula.
Beef Shorthorn B and J Landers’ heifer Cairnsmore Trisha; res, J Biggar and Croxton Partnership’s bull Chapelton Wildfire.
Belted Galloway T Rennie’s cow Grandycroft Primrose; res, T Rennie’s heifer Mosstonmuir Primrose.
British Charolais N R Barclay’s cow Harestone Rumba; res, J Irvine and Son’s bull Inverlochy Resolve.
British Simmental W J and J Green’s bull Popes Laird; res, A R Clements and Partners’ cow Darsham’s Kit Kat.
British Limousin R and J Graham’s bull Samy; res, Millington Grange Estates’ bull Woodhouse Prince.
Highland H Corrigall’s heifer Megan 3 of Earn; res, A and H Kirkpatrick’s heifer Claggorm 6 of Glengarnock.
Lincoln Red R I Clough and Son’s cow Beverley Miss; res, M Read’s bull Hemingby Valiant.
Salers W Davidson’s bull Portos; res, W Davidson’s heifer Chapel Park Trudy.
British Belgian Blue B K Ryder’s bull Greystone The Boss; res, B K Ryder’s heifer Dorure Et De Fooze.
Galloway D and M Gall’s heifer Silverbell 12 of Corrie; res, P Hunter Blair’s heifer Barlaes Katie 24.
Longhorn B and M Llewellyn’s bull Carreg Cenwen; res, N Luckett’s cow Wellhead Bessie.
Hereford G Logan and Sons’ bull Ballynalough 1 Trueman; res, J R B Wilson and Sons’ heifer Romany 1 Dawn.
British Blonde E A Mutch’s bull Whitefield Strobe; res, Paragon Blondes’ heifer Stocksfield Rio.
Commercial Cattle E Macpherson and Sons’ Limousin cross steer Codger; res, I and D Goldie’s heifer Suga Babe.
Beefbreeder Championship A MacGregor’s Limousin bull Ardbrack Taketime; res, J K Goldie’s Charolais bull Goldies Unbeatable.

DAIRY

Interbreed B and V Davidson’s cow Stannock Formation Ricki; res, A Hodge’s Rulesmains Ranger Lorna.
Junior Interbreed E M Wolfenden’s cow Holstein Whinchart Gibson Lulu; res, D A Howie and Sons’ Ayrshire cow Morwick Ruth 136.
Interbreed Team Holstein; res Jersey.
Holstein B and V Davidson’s cow Stannock Formation Ricki; res, P and G A Rawcliffe’s cow Almond Silky Fluis.
Ayrshire A Hodge’s Rulesmains Ranger Lorna; res, J and K Rennie’s cow Brocklehill Maderia.
Jersey J and I Wilson’s cow Calthwaite Barbers Luita; res, Messrs Savage and Flemming’s cow Shellen Zeebull Elsie.

SHEEP

Interbreed M C Robinson and Sons’ Bluefaced Leicester ewe; res, J Runciman and Sons’ North Country Cheviot ewe and lambs.
Interbreed Pairs Bluefaced Leicester; res, Suffolk.
Blackface D C and J J Marshall’s ewe and lambs; res, W Ramsay and Sons’ tup.
Suffolk R H Wilson’s ewe; res, R H Wilson’s tup.
Texel J Forsyth’s tup; res, J Forsyth’s shearling ewe.
North Country Cheviot Hill C J and J M Symons’ tup; res, C J and J M Symons’ ewe.
North Country Cheviot Park R and T Dun’s ewe and lambs; res, J and J Farquhar’s tup.
Bluefaced Leicester M C Robinson and Sons’ ewe; res, J Thomson and Sons’ shearling tup.
Border Leicester Messrs Stewart of Kininmonth’ shearling ewe; res, J Forsyth’s ewe.
Ryeland A J Robinson’s shearling ram; res, S P and J Maddock’s shearling ewe.
Beltex A and M Dunlop’s ewe; res, Beltex Direct Partnership’s tup.
Charollais F H Kennedy’s ram; res, W and C Ingram’s ewe.
Cheviot C J and J M Symons’ shearling tup; res, J F Irving and Son’s ewe and lambs.
Halfbred J Runciman and Sons’ ewe; res, J Runciman and Sons’ ewe lamb.
Jacob W Crowe’s shearling tup; res, W F Foster’s ewe.
Shetland T A Findlay’s ewe; res, R and S Russell’s tup.
Scotch Mule W Sanderson’s ewe; res, J Thomson and Sons’ ewe lamb.
Lleyn Messrs F McGowan’s shearling ram; res, B Walling’s shearling ewe.
Hebridean J E Wilson’s ewe; res, D Ferguson’s shearling ewe.
Commercial Sheep J Runciman and Sons’ North Country Cheviot ewe and lambs; res, S and K Sutherland’s ewe and lambs.
Prime Lambs A G Dempster’s Continental crosses; res, J L Young’s Continental crosses.

Back to top …


By Jonathan Long

FIRST-TIMERS led the way in the livestock lines at this year’s Royal Highland show, with the champions in all three sections coming from first-time interbreed title winners.

Among the beef classes it was a cow and calf from the Charolais lines which stole top honours.

The cow Harestone Rumba is an imported French animal out of the noted French sire Hermes and bred by Bernard-Gaec Euillards.

The win marked a first breed and interbreed championship at the Highland for Neil Barclay’s 100-cow herd and Mr Barclay dedicated his triumph to his son Cameron, who sadly died last year.

Other notable winners in the beef breeds included the commercial champion, another winner from the highly successful Oban-based team of Ewen MacPherson and Sons.

This one was a November 2002-born Limousin cross steer named Codger and was led out Ewen’s son Donald.

Heading the Limousin entry was another imported animal, this time a bull. French-born Samy was brought out by Bridge-of-Allan breeder Robert Graham and was pulled out ahead of another bull, Woodhouse Prince from Millington Grange Estate.

Continental breeds continued their domination in the team championship, with the winning team coming from the Charolais and the reserve taken by the Limousin quartet.

Among the dairy classes Holsteins were to the fore, with the breed winner, a second calving cow from the Gretna-based Davidson family, going on to take the interbreed ahead of the Ayrshire champion.

Their bought-in cow, Stannock Formation Ricki, gave more than 10,000kg in her heifer lactation and has so far averaged 50kg a day for 150 days of her second.

Ricki is no stranger to the show ring, having been British junior heifer champion in 2002 and champion heifer at AgriScot in the same year.

But the Holstein contribution didn’t end there, as the Ayrshire, from Andrew Hodge’s Cheviotview herd, is a half-bred Holstein.

Rulesmains Ranger Lorna is another bought-in animal, having been bought as a foundation animal for Mr Hodge’s 25-cow Ayrshire herd which runs alongside his family’s 140-cow Holstein enterprise.

Third calver Lorna has so far given 5970kg in 157 days of her third lactation at 4.36% butterfat and 3.3% protein.

However, the stiffest competition of the show was undoubtedly in the sheep lines with Northumberland-based judge Michael Walton faced with the task of picking a winner from no fewer than 19 section champions.

In a rain-dominated show ring, Mr Walton found his champion in the form of a two-crop Bluefaced Leicester ewe from Matt and Nicholas Robinson’s 80-ewe Hexham-based flock.

The homebred ewe was on her first show outing and is by a Penine sire and out of a homebred ewe.

Reserve in the sheep lines went to the commercial champion, a North Country Cheviot ewe with two purebred lambs at foot.

This ewe is one of 300 North Country Cheviot ewes bred pure from the 800 which Mr Runciman runs on his 400ha (1000 acre) unit at Galashiels.

Elsewhere in the sheep lines, it was a double for Turriff-based Suffolk breeder Robbie Wilson.

His one-crop ewe bred in his late brother Gordon’s Glenisla flock took the breed championship and his tup, Glenhead McCoy stood reserve.

And proving that big-money investments do pay off was Texel breeder John Forsyth. His joint 120,000gns purchase of Loosebeare Imp from the Devon-based Quicke family last autumn yielded success in the form of a breed championship ticket for the two-shear tup.

Standing reserve to Imp was another of Mr Forsyth’s entries, a shearling ewe.

Back to top …