6 October 1995

SUPERB SHOW FROM YOUNG FARM ARTISTS

SEND us a postcard from the farm, we said to young readers who wanted to win our latest toy from Britains – a 1:32 scale model Kemper Champion 300 rotary header with a Claas forage harvester (worth about £16.50).

The sort of "postcard" we had in mind was a picture about A4-size (29cm x 21cm) in paints or crayons – just so long as they were strong, clear colours – showing the farms on which contestants live or have a special interest in, and the activity going on there during August.

The result was a heavy postbag of super pictures. We received so many in fact, that when judging day came, we had to use most of the office floor leaving little gaps through which the judges could make their way.

Age was taken into account when choosing the winners as the contest was open to those aged five years and over but less than 12 on the closing date. The 30 sets of toys we were giving away were awarded to the children whose names are listed on this page.

Space does not permit us to publish all their "postcards", but five are reproduced here to give you an idea of the standard.

We hope to display more of the best entries at Smithfield FarmTech (Earls Court 2, London, Nov 26-28).


PRIZE WINNERS

Alan Schulkins (11), Cromhall, Wooton-under-Edge, Glos; Luke Kilpatrick (6), Beckley, Rye, East Sussex; Edward Shires (7), Hanslope, Bucks; Andrew Cassells (10), Markinch, Glenrothes, Fife; Matthew Webster (8), Great Ouseburn, York; Samantha George (9), Calne, Wilts; Timothy Shurratt (9), Haughton, Staffs; Andrew Greaves (10), Ranton, Staffs; Peter Hutchinson (8), Woodseaves, Staffs; Emily Shires (9), Hanslope, Bucks; Philip Haskew (10), Ross on Wye, Hereford; Marcus Davis (10), Grafham, Huntingdon, Cambs; Alexander Ford (8), Netherfield, Battle, East Sussex; Marianne Helps (10), Thame, Oxfordshire; Matthew Brown (8), Wymondham, Norfolk; Gavin Milson (7), Market Weighton, York; Michael Blom (8), Whaplode, Spalding, Lincs; John Oram (7), Devizes, Wilts; Melanie Fairbrother (5), Woodseaves, Staffs; Stephanie Gilbert (5), Hardwiche, Hay-on-Wye, Hereford; Robert Hughes (5), Llandrindod Wells, Powys; Luke Coombes (8), Winterbourne Steepleton, Dorchester, Dorset; Laura Pearce (11), Allerford, Minehead, Somerset; Sarah Brown (5), Kings Norton, Birmingham; Alun Thomas (11), Hendy, Pontardulais, Swansea; Matthew Freemantle (5), Bishops Waltham, Southampton, Hants; Thomas Harris (6), Cottesbrooke, Northampton; James Bell (11), Toft, Knutsford, Cheshire; James Carpenter (11), Hunstrete, Pensford, Bristol; Robert Teasdale (6), Kirkby Thorne, Penrith, Cumbria.

Luke Kilpatrick (6),

Beckley, Rye,

East Sussex.

Edward Shires (7),

Hanslope, Bucks.

Matthew Webster (8),

Great Ouseburn, York.

Andrew Cassells (10),

Markinch, Glenrothes,

Fife.

Alan Schulkins (11),

Cromhall,

Wooton under Edge,

Glos.