28 February 1997

Top Holsteins compete with best in the world

A RECORD 120 plus exhibitors entered 450 dairy cattle at the 18th National Holstein Show last week.

US judge Gregg Hardy said the cows forward could compete in any show in the world and that importing and breeding selection was paying off in the UK. All top three cows were capable of being the champion, he added.

But in the end he chose Strutt and Parker Farms Trent Valley Lanny as supreme champion because her strength, deep rib and wide chest gave her the capacity to eat forage and produce milk.

Strutt & Parker Farms Trent Valley Lanny took supreme championship at last weeks Holstein Show.Reserve went to R J & D Loftuss mature cow.


DAIRY SHOW RESULTS

Supreme champion Strutt & Parkers junior cow in milk Trent Valley Lanny; res, R J & D Loftuss mature cow in milk Steadfast CC Gail.

Champion heifer in milk R Mayall & Daughters intermediate heifer in milk Pimhill Mark Cinder Dell; res, R E & S J Leachs Leachfield Counselor Jayne, and R K & S G Miller & Sons Moorshard Lincoln Belle 6.

Junior heifer in milk R K & S G Miller & Sons Moorshard Lincoln Belle 6; res, A E Bristows Crudwell Astre Doll.

Intermediate heifer in milk R Mayall & Daughters Pimhill Mark Cinder Dell; res, F D Faulkner & Sons Fielders Raider Aggie.

Senior heifer in milk R E & S J Leachs Leachfield Counselor Jayne; res, J A & P E Wrights Pinebreck Raider Dandelion.

Junior Elite cow R J & D Loftuss Comestar Oralie Prelude; res, R J & D Loftus & Beecroft Farms Arbor Prelude Joy.

Junior cow in milk (junior) J R & S E Dickinsons Kaymanor Broker Tiana; res, Strutt & Parkers Nevert Grand Platine.

Junior cow in milk (senior) Strutt & Parkers Trent Valley Lanny; res, D I W Oldershaws Glendyer Raider Kirsten.

Intermediate cow in milk R Mayall & Daughters Pimhill Delegate Joy; res, W J & P Wilsons Emral Julia.

Mature cow in milk R J & D Loftuss Steadfast CC Gail; res. D J & M E Hughes Grantchester Starbuck Farrah 4.

Senior elite cow Richard Pottows Riverdale JJ Raquel; res, J W Tinkler & Sons Nevensons Prelude Chrissy.

Champion calf R Mayall & Daughters Pimhill R C Matt Convincer; res, A & R Shufflebothams Leachfield Raider Corrie.

Junior champion C J Suenson-Taylor & D J & M E Hughes Grantchester Astre Farrah; res, M W & A J Woodliffes Tonian Prelude Jazz.

Junior heifer calf J F & A Poynters Fleetford Stardust Solitude; res, D V & M E Sweets Maytown Chesapeake Arlene.

Intermediate heifer calf R Mayall & Daughters Pimhill R C Matt Convincer; res, R Atkin & Sons Yatehouse Bellwood Bright Spark.

Senior heifer calf A & R Shufflebothams Leachfield Raider Corrie; res, Andrew & Jane Whittakers Knowlesmere Gemma Charles.

Futurity class W & I Montgomerys Smiddiehill Jed Erle; res, R Mayall & Daughters Pimhill Prelude Joy.

Junior Heifer David Swales Joylan JR Arlene ET; res, A E Bristows Weeton Astre Jane.

Intermediate heifer D & S Tomlinsons Bilsrow Charles Idac; res, M K & S E Millers Moorshard Prelude Glory 173.

In-calf heifer C J Suenson-Taylor & D J & M E Hughes Grantchester Astre Farrah; res, M W & A J Woodliffes Tonian Prelude Jazz.

Dry cow John Goughs Trent Valley Celeste; res, A C Birkles Whippenscott Broker Pamela 2.

Best red-and-white animal G &#42 Bevins Calbrett BG Kathleen-Red; res, P R Quicks Applewick Roma 92-Red.

Best udder in show J R & S E Dickinsons junior cow in milk Kaymanor Broker Tiana.

Best animal bred by exhibitor R Mayall & Daughters intermediate cow in milk Pimhill Delegate Joy; res, E M & E Morgan & Sons Erie Mark Anthony Angel.

All Britain breeders group R J Loftus Farms; res, Richard Linnell.

All Britain produce of dam or daughter/dam pair R J Loftus Farms; res, A E Bristow.

Premier breeder & premier exhibitor of junior show and Premier breeder of senior show R Mayall & Daughter.

Premier exhibitor of senior show and reserve premier exhibitor of show R J & D Loftus Farms.

Res premier exhibitor of junior show F D Faulkner & Son.n